Az alapítvány munkájáról, a Támogatott Lakhatásért folytatott küzdelemeinkről és az érintett szülők által a Támogatott lakhatás megvalósításáért kezdeményezett perről szóló cikkek, interjúk és televíziós hírek gyűjteménye, mely folyamatosan frissül!
Támogasd Te is a súyosan, halmozottan sérülteket nevelő családokat és a Támogatott Lakhatás létrehozását Budapesten! Itt tudsz adományoddal hozzájárulni munkánkhoz: Támogatom!
Minden segítséget köszönünk!
Marie Claire cikk: „Ezeknek az édesanyáknak a haláluk is egy újabb feladat“ – interjú Rubi Annával, Az életed nélkülem rendezőjével
DWMagyar: „Én szeretném eltemetni a gyerekemet” – mondják azok az otthon gondozó édesanyák, akik súlyos, halmozott fogyatékossággal élő gyerekeiknek szerettek volna támogatott lakhatást kapni. Tavaly már jogerősen pert nyertek a magyar állammal szemben, mert az nem biztosítja számukra, hogy gyerekeik azután is teljes ellátásban részesülhessenek, hogy ők ezt már nem tudják biztosítani nekik. A Kúria azonban nemrég keresztülhúzta ezt az ítéletet. Szerintük ezt perrel nem lehet kikényszeríteni. Az édesanyák elkeseredettek, és kilátástalannak látják a helyzetüket.
Az édesanyák gyűjtést indítottak a Támogatott lakhatás megvalósítására.
RTL: „Megrendítő pofont kaptak a Kúriától
a halmozott fogyatékossággal élő felnőtt gyermekeiket ápoló anyák”
„Mégsem kötelezhető az állam arra, hogy támogatott lakhatást biztosítson Budapesten azoknak a halmozott fogyatékossággal élő embereknek, akikről jelenleg idősödő szüleik gondoskodnak. Hat család indított pert még 2017-ben, tavaly jogerősen meg is nyerték azt, de a Belügyminisztérium a Kúriához fordult, ahol a napokban kimondták: az államtól nem lehet kikényszeríteni a segítséget, még akkor sem, ha törvényben meghatározott feladatát mulasztja el.”
„A családokat képviselő Társaság a Szabadságjogokért projektvezetője azt mondja, a Kúria ugyan együtt érez a családokkal, de mégsem kötelezi az államot a feladatai végrehajtására. Boros Ilona ezt teljesen abszurdnak tartja.
Azt mondták, hogy valóban jár ezeknek a családoknak és minden fogyatékos embernek támogatott lakhatás Budapesten, valóban nincsen egy darab férőhely sem a fővárosban, sem az országban, de ennek létrehozását polgári peres úton nem lehet kikényszeríteni az állami szervek ellen.„
A hat pereskedő anya egyike Schilling Magdolna. Több mint harminc éve egyedül neveli az idén negyvenéves fiát.
„A lelkem romokban van„
– mondta megtörten az ítélet után.
Az édesanya összetört. Tavaly ilyenkor még azt hitte, hogy a fia méltó körülmények között élhet majd akkor is, ha ő már nem tud gondoskodni róla. Most azt mondja, a Kúria döntése mindent lenullázott.
„Mennyi ideje van az embernek hátra? Hogy fogom bírni? Most is minden nap egy kínlódás, hogy az ember talpon tudjon maradni, tudja csinálni. A lelke az valahogy vigye tovább, a szíve, a lelke.”
A családok az emberek együttérzésében bíznak. Azt remélik, hogy a Gondoskodás Gyermekeinkért Alapítványnál összegyűjthetnek annyi pénzt, amennyiből az állam helyett ők maguk felépíthetik a kis létszámú otthonokat, és biztosíthatják gyermekeik ellátását.”
TASZ: Hiába a jogerős ítélet, az állam nem hajlandó otthont biztosítani a fogyatékos fiataloknak
Olga 75 éves, a legidősebb azok közül az anyák közül, akik segítségünkkel több mint öt évvel ezelőtt beperelték az államot, mert az nem biztosít méltó lakhatást súlyos fogyatékossággal élő gyerekeiknek. Olgának és a többi öt édesanyának hatalmas megkönnyebbülés volt, amikor 2021 decemberében igazat adott nekünk a bíróság és kimondta: jár a támogatott lakhatás a gyerekeiknek, azt haladéktalanul létre kell hoznia az államnak. Az ítélet nemcsak a hat érintett családnak, hanem több ezer hasonló helyzetben lévő sorstársuknak adott reményt. A szülők nagy lelkesedéssel vetették bele magukat a tervezgetésbe, de a végrehajtásra azóta sem kerülhetett sor. Az állami szervek ugyanis rendkívüli jogorvoslattal éltek, és a Kúriához fordultak, hogy ne kelljen végrehajtaniuk a jogerős ítéletet. Ezalatt az idő alatt több család helyzete tarthatatlanná vált.
Olga 43 éve gondozza otthonában az autista, értelmi- és mozgássérült Veronikát, saját életét teljesen a gondozási feladatoknak szentelve. A törvények értelmében ennek nem kellene így lennie. Veronikának joga van az édesanyjához közel, de önállóan, családias légkörben élni, a számára szükséges segítséggel. Erre azonban nincs lehetősége, mert Budapesten nem létezik megfelelő, támogatott lakhatás.
A perben érintett többi szülő is hasonlóan kiélezett élethelyzetben várja, megérkezik-e végre a segítség, vagy végképp magukra maradnak. Van, aki már nem élte meg a másodfokú eljárás végét sem, egy fiatal másfél évvel ezelőtt meghalt. Az ő édesanyja már sosem tudja meg, fia tovább élt-e volna, ha nincs teljesen magára hagyva a család.A többi, korábban fáradhatatlannak tűnő édesanyán is meglátszik az elmúlt több mint öt év. Többen vesztették el utolsó támaszaikat, olyan családtagokat, akikre legalább néha-néha rá tudták bízni gyermekeiket, és akikkel megoszthatták a folyamatos gondozással járó lelki terheket. „
444: Éveken át küzdött a Belügyminisztérium,
hogy ne kapjanak kártérítést a fogyatékos gyereküket gondozó anyák
„Hiába mondta ki a bíróság 2021-ben, hogy a magyar állam megsértette a súlyos-halmozott felnőtt fogyatékos emberek és az őket gondozó szülők jogait azzal, hogy nem tart fenn megfelelő ellátást számukra, a Belügyminisztérium kész volt még évekig harcolni a bíróságon. Így most elérték, hogy az államnak ne kelljen kártérítést fizetnie azoknak a szülőknek, akiknek az ellátórendszer hiányosságai miatt 30-40 éve otthon kell gondozniuk a súlyosan fogyatékos gyereküket.”
HVG: „Elérte a Belügyminisztérium, nem kérhetik számon,
ha nem segít a halmozott fogyatékossággal élők családján„
„A Kúria mondta ki: hiába kellene budapesti lakhatást adni a halmozott fogyatékossággal élőknek, nem lehet polgári peres úton kikényszeríteni ezt, ha az állam nem segít. „
„A két évvel korábbi bírósági döntéssel ellentétben mégsem kötelezhető a magyar állam arra, hogy támogatott lakhatást biztosítson azoknak a halmozott fogyatékossággal élő felnőtt embereknek, akikről a szüleik gondoskodnak – mondta ki a Kúria.”
Népszava: „A bíróság által megítélt pénzt fejben már elköltöttük, ha egyszer megkapjuk,
a támogatott lakhatásba fogjuk beletolni.
De úgy látjuk, hogy hiába bármilyen bírósági ítélet, az állam ezt nem fogja megépíteni nekünk. „
„Velem nem történhet semmi. Ferkó pelenkás, öltöztetni, mosdatni kell. Látja, beszélni sem tud. Nincs olyan, hogy nem látom el… Mindannyian a jövőt tervezzük, vagyis inkább azt, mi lesz, ha mi már nem leszünk.” Majd úgy folytatta: „Mi csak azt szeretnénk, hogy amikor már nem bírjuk az ápolást, akkor is szeretetben, biztonságban legyenek a gyerekeink. Közben megöregedtünk, a többség hasonló korú velem. Én most 62 éves vagyok.”
Interjú Boros Ilonával, a TASZ munkatársával,
a Klubrádió Éljen a jogával! című műsorában (2022. január 21., péntek 14:30)
Egy érthető magyarázat a Támogatott lakhatásról és a perről.
TASZ: Megnyertük az otthongondozó anyák és gyermekeik perét az állam ellen
RTL Klub: Pert nyertek az állammal szemben, azok a családok,
ahol az édesanya súlyos-halmozott fogyatékossággal élő felnőttet gondoz
Nők Lapja: Pert nyertek a családok az állam ellen
Telex: Megnyerte a TASZ az otthon gondozó anyák és gyermekeik perét az állam ellen
Népszava: Precedens jellegű ítélet született, mely végre elégtételt jelenthet az évtizedek óta küzdő anyáknak és gyermekeiknek. A Fővárosi Törvényszék kimondta: az állam nem hagyhatja magukra a súlyos-halmozott fogyatékossággal élő embereket, és az őket gondozó édesanyjukat.
444: Kimondta a bíróság: súlyosan jogsértő hogy az állam nem biztosít
megfelelő ellátást a fogyatékkal élő embereknek
Népszava: Pert nyertek a családok: Nem hagyhatja magukra a súlyos-halmozott fogyatékossággal élő embereket,
és őket gondozó édesanyjukat az állam
Magyar Hang: Pert nyertek a családok, az államnak segítenie kell a fogyatékkal élők ellátását
Házipatika: Pert nyertek édesanyák a magyar állam ellen.